Turda dev zafer Portekizli Gonçalves’in!

6 Şubat 2021 0 Yazar: admin

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 8. ve son gün ayağı olan Marmaris-Selçuk etabıyla sona erdi.

İstanbul’da start alan tur, rota açısında birçok ilke sahne oldu. İstanbul-İstanbul etabının ardından Anadolu’ya geçen bisikletçiler, sırasıyla Kapadokya-Kapadokya, Aksaray-Konya, Seydişehir-Alanya, Alanya-Kemer, Kumluca-Elmalı, Fethiye-Marmaris ve Marmaris-Selçuk etaplarında pedal çevirdi. 

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2. HC kategorisinde yer alan ve 8 etaptan oluşan organizasyonun son gününde, 201,7 kilometrelik Marmaris-Selçuk etabı koşuldu. Marmaris Ulusal Egemenlik Caddesi’nden başlayan bisikletçiler, dört yanı ormanlarla çevrili 400-02 kara yolundan Gökova Körfezi etrafından geçerek 8 kilometrelik Sakar Rampası’nı çıktı. Ula ilçesinden geçen sporcular, Muğla Cumhuriyet Meydanı’ndan geçerek D-550-14 Aydın-İzmir kara yolundan Selçuk’a ulaştı.

Yarışın 20. kilometresinde Torku Şekerspor’dan Muhammet Atalay’ın da yer aldığı 4 kişilik kaçış grubu oluştu. Bu grup bitime 15 kilometre kala yakalandı. Son bölümde Torku Şekerspor’dan Nazım Bakırcı da atak yaptı ancak farkı açamadı. Ana gruptaki bisikletçiler, son 750 metrede yaptığı atakla toplu bir sprint finişi olmasını sağladı.

Tekerlek farkıyla girilen etabı 5.46.24’lük derecesiyle İtalya’nın Southeast Venezuela takımından Jakub Mareczko kazandı. İtalya’nın Lampre-Merida takımından Sacha Modolo ikinci olurken, üçüncülüğü Brezilya’nın Funvic Soul Cycles-Carrefour takımından Paiva Francisco Ramon Chamorro elde etti.

Torku Şekerspor’dan Ahmet Örken ise etabı 5. sırada tamamladı.

– Turun galibi Gonçalves

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu Caja Rural-Seguros RGA takımından Portekizli Jose Gonçalves kazandı.

Turun Kumluca-Elmalı etabı sonunda aldığı turkuaz mayoyu sonraki iki etapta da koruyan Gonçalves, turu genel klasmanda lider tamamladı. Takımlar kategorisinde de Caja Rural-Seguros RGA, şampiyonluğa ulaştı. 

Marmaris-Selçuk etabı sonunda lider mayolarda bir değişiklik yaşanmadı. Sprint liderinin taşıdığı yeşil mayo İtalya’nın Southeast Venezuela takımından Manuel Belletti’nin oldu.

Tırmanış liderinin taşıdığı kırmızı mayoyu İtalya’nın Lampre-Merida takımından Przemyslaw Niemiec kazanırken, Türkiye güzellikleri liderinin giydiği beyaz mayoyu geçen yıl olduğu gibi Caja Rural-Seguros RGA ekibinden Luis Mas Bonet elde etti. Bonet, ilk etabın ardından giydiği beyaz mayoyu hiç çıkarmadı.

Ödüller verildi

 52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda dereceye girenlere ödülleri Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın’ın katıldığı törenle verildi.

Turun, İzmir’in Selçuk ilçesinde tamamlanan Marmaris-Selçuk etabının ardından dereceye giren sporculara ve takımlara ödülleri dağıtıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da yer aldığı törende önce etabı ilk üç sırada bitiren sporculara, ardından da turkuaz, kırmızı, yeşil ve beyaz mayo sahiplerine ve geçen sene olduğu gibi takım sıralamasında birinci olan İspanya’dan Caja Rural-Seguros RGA ekibi sporcularına ödülleri takdim edildi.

Bazı sporcular uçaklarına yetişmek zorunda olduğu için ödül törenine katılamadı.

“Türkiye Turu, çok güzeldi”

 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu genel klasmanda lider tamamlayan İspanya’nın Caja Rural-Seguros RGA takımının Portekizli sporcusu Jose Gonçalves, elde ettiği zaferin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi.

Turun 8. ve son ayağı olan Marmaris-Selçuk etabından sonra açıklamada bulunan Gonçalves, “Bu galibiyet benim için çok önemli. ‘World Tour’ takımına girmek istiyorum. Bu sezonun sonunda girmeyi umuyorum. Bu başarı benim için çok değerli.” diye konuştu.

Portekizli bisikletçi, Türkiye’ye mutlak şampiyonluk hedefiyle gelmediğini aktararak, “Buraya turu kazanmak amacıyla gelmemiştim. Böyle kesin bir hedefim yoktu. İyiydim ve iyi sonuç almayı bekliyordum. Yarışın gelişimi içinde liderliği ben sırtladım ve sonuna kadar getirdim.” ifadelerini kullandı.

Bundan sonra takım lideri olmak istediğini vurgulayan Gonçalves, “Bundan sonra takım lideri olmak da benim için söz konusu. Gelecek yarışlarda daha çok çalışıp, kendimi geliştirerek, takımın liderliğine adayım. Bilbao ile kaptan olacak kişileriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun Kapadokya-Kapadokya ve Aksaray-Konya etabının belirleyici olduğuna değinen Gonçalves, “İkinci ve üçüncü etaplar belirleyici oldu. Dağlık etaplar için de takımımızda çok iyi sporcular vardı. Türkiye Turu, çok güzeldi. Katılmaktan büyük zevk aldım. Büyün şartlar, seyirciler ve yollar çok elverişliydi. Eve dönünce Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu söyleyeceğim. Etrafımdakilere İstanbul’a gitmelerini ve deniz tatili yapmalarını tavsiye edeceğim.” şeklinde konuştu.